Laboratoria Przyszłości

• "Laboratoria Przyszłości" w Szkole Podstawowej im. Franciszka Łakińskiego w Łaziskach

• Laboratoria Przyszłości

to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Ich wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

Celem inicjatywy jest wsparcie szkół w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach Laboratoriów Przyszłości organy prowadzące szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe warte ponad miliard złotych, dzięki któremu miliony polskich uczniów będą mogły uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności.

Program realizowany jest na podstawie Uchwały nr 129 Rady Ministrów z dnia 29 września 2021 r. w sprawie wsparcia na realizację inwestycyjnych zadań jednostek samorządu terytorialnego polegających na rozwijaniu szkolnej infrastruktury – „Laboratoria przyszłości”.

Finansowe wsparcie otrzymane w ramach programu przeznaczono na zakup sprzętu, nie tylko do pracowni komputerowych, ale także pomocy dydaktycznych, służących rozwijaniu podstawowych umiejętności dzieci oraz młodzieży.

Nasza szkoła w ramach tego programu otrzymała wsparcie w postaci środków finansowych w kwocie 30 000 zł.

Zakupiono następujący sprzęt :

* laptop Terra Mobile 1500 RS 4500U

* aparat cyfrowy Nikon Coolpix B500

* drukarka 3D Flashforge Adventure4

* statyw do aparatu EF108

* filament Gembird czarny, biały, brązowy, żółty, niebieski, czerwony

* gimbal do aparatów i smartfonów FeiyuTech G6 Max

* klocki Clickformers 150 el.

*  klocki mini waffle konstruktor 500 el.,

* klocki mini waffle z kartami EDU

* LEGO Education SPIKE Essential,

* Magformers 46 szt.

* mikrofon kierunkowy Saramonic Vmic-mini

* mikroport Saramonic Blink 500 B1

* klocki mini waffle konstruktorka, 140 el.

* mini waffle rolnik, 185 el.

* pakiet Korbo Code - klocki konstrukcyjne

* piankowa mata edukacyjna puzzle do Photona

* Robot Photon Edu - 2 sztuki

* Robot Photon Edu - pakiet rozszerzony

* stacja lutownicza HOT AIR z grotem 2 w 1

* szafka z klockami

* zestaw edukacyjny Arduino

* zestaw oświetleniowy - Lampa SOFTBOX ze statywem i żarówką

* ozobot - zestaw szkolny

* zestaw dodatkowy drewnianych puzzli do Ozobota

* drewniane puzzle AR - rozszerzona rzeczywistość

Ww. sprzęt przyczynił się do unowocześnienia bazy szkolnej i zostanie wykorzystany do prowadzenia zajęć edukacyjnych, nie tylko obowiązkowych, ale także dodatkowych.

Z całą pewnością pozytywnie wpłynie to również na rozwój naszych uczniów, pozwoli im zdobywać nową wiedzę i umiejętności, spośród których niezwykle cenne i istotne wydają się umiejętności krytycznego myślenia, analizowania danych oraz rozwiązywania złożonych i rzeczywistych problemów, w sposób atrakcyjny, gwarantujący im sukces w dorosłym życiu.

Systematycznie na naszej stronie internetowej oraz na profilu szkoły na portalu Facebook będą zamieszczane relacje ukazujące, w jaki sposób wykorzystywany jest sprzęt i wyposażenie pozyskane dzięki programowi Laboratoria Przyszłości.

W zakładkach podstrony pojawią się zdjęcia oraz krótkie opisy działań w ramach programu w poszczególnych miesiącach roku szkolnego 2022/2023.