Ceremoniał szkoły

• Ceremoniał

• 1. Najważniejsze uroczystości tworzące ceremoniał szkolny:

1) rozpoczęcie i zakończenie roku szkolnego;

2) Dzień Edukacji Narodowej;

3) Dzień Patrona Szkoły

4) uroczystość z okazji 11 listopada - Narodowego Święta Niepodległości;

5) uroczystość z okazji Święta Konstytucji 3 Maja;

6) pasowania na ucznia oraz pożegnania absolwentów;

7) uroczystości składania kwiatów w miejscach pamięci narodowej oraz apelu poległych.

2. Stałe elementy przebiegu uroczystości szkolnych:

Wprowadzenie sztandaru Osoba prowadząca uroczystość podaje komendę: „Baczność” „Poczet sztandarowy sztandar szkoły wprowadzić” (uczniowie zachowują postawę zasadniczą).

Poczet sztandarowy szkoły podstawowej wchodzi na miejsce uroczystości.

Po wprowadzeniu sztandaru, prowadzący podaje kolejną komendę: „Do hymnu państwowego”- uczniowie odśpiewują hymn państwowy.

W trakcie hymnu sztandar jest pochylony pod kątem 45°.

Hymn państwowy wykonywany jest na początku uroczystości.

Po odśpiewaniu hymnu prowadzący podaje komendę : „Po hymnie” – uczestnicy uroczystości przyjmują postawę swobodną.

Przed zakończeniem części oficjalnej uroczystości odśpiewany zostaje hymn szkoły.

Prowadzący podaje komendę: „Do hymnu Szkoły”

Po odśpiewaniu hymnu prowadzący podaje komendę: „Poczet sztandarowy sztandar Szkoły wyprowadzić” Prowadzący podaje następną komendę: „Spocznij”.

3. Poczty sztandarowe:

• Poczty sztandarowe winny być wytypowane spośród uczniów wyróżniających się w nauce i zachowaniu. W skład każdego z nich wchodzi chorąży (uczeń) oraz dwoje asystujących (uczennice). Dopuszcza się możliwość powołania rezerwowego chorążego oraz członków asysty, którzy mogą zastąpić stałą obsadę pocztu w razie ich nieobecności;

• Obsadę pocztów sztandarowych powołuje się na dany rok szkolny uchwałą Rady Pedagogicznej;

• Ceremoniał ślubowania pocztu sztandarowego odbywa się w czasie uroczystości zakończenia roku szkolnego;

• Poczet sztandarowy występuje w uroczystym stroju galowym (uczeń w białej koszuli uczennica w białej bluzce bez ozdób, granatowej lub czarnej spódnicy do kolan, z biało - czerwoną szarfą, przewieszoną przez prawe ramię, zwróconą kolorem białym w stronę kołnierza, spiętą na lewym biodrze. Poczet występuje w białych, jednolitych rękawiczkach.

• W przypadku, gdy poczet sztandarowy uczestniczy w uroczystościach pogrzebowych lub ogłoszono żałobę narodową, sztandar winien być ozdobiony czarnym kirem.

4. Tekst hymnu szkoły:

HYMN SZKOŁY

Szumią sosny i wiatr cicho wieje,

Pan Łakiński jest wśród nas.

Opowiada historyczne dzieje,

Bohaterski wskrzesza czas.

Ref: O legionach i Napoleonie,

O Łaziskach i łąkach zielonych.

O jedności i pracy mozole,

I miłości uczy nas.

Stoją dumnie na wzgórzu pomniki,

Rotmistrz wybrał miejsce to.

My tu dzisiaj stoimy na warcie,

By w ten sposób uczcić go.

Ref: Wspominamy Polski trudne chwile,

Czas zaborów, walki wyzwoleńczej.

Ty marzyłeś o wolnej Ojczyźnie,

My dziś hołd składamy Ci.